Асоціація "GS1 Україна" > GPC (Глобальна класифікація продукції)

GPC (Глобальна класифікація продукції)

Що таке GPC?

GS1 GPC (англ. Global Product ClassificationГлобальна класифікація продукції) являє собою всесвітній класифікатор товарів (продуктів), розроблений групою користувачів Системи GS1 до складу якої ввійшли світові виробники, рітейлери та провайдери сервісів, і підтримуваний організацією GS1.

Система класифікації GPC групує продукти у категорії за їхніми основними характеристиками, а також описує зв’язки із іншими продуктами. Класифікатор охоплює практично всі товари, які постачаються для продажу будь-де у світі. Організація GS1 регулярно оновлює класифікатор, додаючи у нього нові види продукції.

Класифікатор доступний багатьма мовами, в тому числі українською. Офіційний український переклад класифікатора GPC забезпечує Асоціація “ДжіЕс1 Україна”.

Призначення класифікатора GPC

GPC надає всім торговим партнерам універсальний набір правил, дозволяючи виробникам та роздрібній торгівлі використовувати однакову термінологію для групування продуктів у своїх каталогах. Це гарантує правильну та однакову класифікацію продукції у всьому світі.

Класифікація GPC може бути використана в різних процесах, включаючи управління товарними категоріями в постачанні і торгівлі, державні закупівлі, бізнес-аналітику, дослідження та розробки, забезпечення простежуваності, системи даних про міжнародну торгівлю тощо.

GPC є обов’язковою системою класифікації товарів у Глобальній мережі синхронізації даних GS1 (GS1 GDSN), а також в новому інформаційному сервісі Verified by GS1.

Структура класифікатора GPC

Класифікатор має ієрархічну структуру з комбінованою системою кодування. Всі значення на кожному рівні класифікації GPC складаються із 8 цифр.

Найвищим рівнем класифікації є “Сегмент”, який узагальнено визначає продукцію певної галузі. Наприклад, пляшка молока належить до сегменту “Харчові продукти/Напої”.

“Будівельним блоком” класифікатора GPC є код продукту, який називається “Брік” (англ. Brick – цеглина). Для кожного продукту – від автомобіля до пляшки молока – в класифікаторі є код на рівні “Брік”.

Найнижчий рівень класифікації називається “Атрибут бріка” (англ. brick attribute). Атрибут описує товар детальніше. Використовуючи атрибут, можна вказати, наприклад, чи молоко має тваринне походження (коров’яче, козяче тощо), чи воно не є продуктом тваринного походження (соєве, рисове тощо).

Як визначити код товару за класифікатором GPC?

Переглядач (браузер) класифікатора GPC доступний за адресою https://gpc-browser.gs1.org/ . Швидко знайти код певного товару дозволяє наявний на сторінці зручний пошук  – в пошуковий рядок рекомендовано вводити лише загальну/функціональну назву товару (без бренду, власних назв та фантазійних позначень).

У разі, якщо збіги відсутні (наприклад, тому що для позначення товару в класифікаторі використано інше слово-синонім), відповідний товар в класифікаторі товару можна знайти, послідовно розкриваючи відповідні елементи його структури.

Для більшості застосунків рекомендовано вказувати код товару GPC на рівні “Брік”. В окремих випадках може з’ясуватися, що певний продукт в класифікаторі GPC на рівні “Брік” поки що відсутній. Про такі випадки слід обов’язково повідомляти Асоціацію “ДжіЕс1 Україна”, яка підготує пропозиції до Робочої групи GPC щодо включення нового продукту в класифікатор.

Відсутні продукти можуть включатися до «Тимчасової групи» (з кодом 99999999), поки їх класифікація не буде опублікована в новій версії класифікатора. Як альтернативний варіант, для деяких сервісів даних, зокрема для Verified by GS1, можна тимчасово вказати код продукту на більш загальному рівні – “Клас” або “Родина”.