Асоціація “ДжіЕс1 Україна” > Дуже просто про штрих-код

Дуже просто про штрих-код

Що таке штрих-код

Штрих-код являє собою візуальне подання інформації штрихами та проміжками. Закодовані в такий спосіб дані можна миттєво зчитати спеціальними пристроями – сканерами.

Сканер перетворює штрихи і проміжки у цифри та букви. Відтворені сканером дані можна використати для автоматичного пошуку пов’язаних відомостей або як команду на запуск певної дії.

Для чого потрібен штрих-код на товарі

Штрих-код на товарі містить унікальне (неповторне) позначення товару –ідентифікаційний номер GS1, відомий як Глобальний номер товарної позиції (номер GTIN). Іноді його називають EAN або UPC.
Товар з унікальним штрих-кодом GS1 зможе прийняти будь-який партнер.

Із номером штрих-коду GS1 можна пов’язати будь-яку інформацію про товар. Це дозволяє використовувати один і той самий штрих-код для різних дій під час замовлення, виробництва, постачання та продажу товару.

Кінцеві споживачі за штрих-кодом GS1 отримують інформацію про товар через мобільні додатки.

Стандарт штрих-коду GS1 визнаний у всьому світі. Щодня сканують понад 6 мільярдів штрих-кодів GS1.


Чого очікують мої партнери

Загальна вимога торгових мереж – унікальний штрих-код GS1 на кожному роздрібному споживчому товарі.

В більшості випадків унікальні штрих-коди GS1 потрібні й на групових упаковках, у яких споживчі товари постачаються в торгівлю.

Товар, який виставляється на електронному торговому майданчику (Amazon.com тощо), повинен мати унікальний номер штрих-коду GS1.

Легальність штрих-коду повинна підтверджуватися через офіційний сервіс організації GS1: https://gepir.gs1ua.org або https://www.gs1.org/services/verified-by-gs1 .


Який штрих-код мені потрібен

На споживчому товарі, який продаватиметься вроздріб у магазині чи на електронному торговому майданчику, повинен бути штрих-код EAN-13.

Якщо кількість товару в упаковці незмінна, в такому штрих-коді має бути закодований номер GTIN-13.

В деяких випадках вага кожної одиниці товару відрізняється (наприклад, нарізки ковбаси). Таким товарам присвоюють спеціальні номери GS1, які містять не лише ідентифікаційний номер, а й вагу одиниці товару (номери VMN-13). Штрих-коди на роздрібних “вагових” товарах можуть застосовуватись тільки в межах країни.

Скільки номерів штрих-кодів мені потрібно

Кожному варіанту товару (конкретний смак, колір, розмір тощо) в певній упаковці має бути присвоєний окремий номер штрих-коду GS1.

Наприклад, підприємство виробляє певний вид морозива під своєю торговою маркою.

Морозиво має 3 варіанта смаку: фісташковий, полуничний, ванільний.
Передбачено З варіанта споживчої упаковки: 60 г, 400 г та 900 г

Всього потрібно 3 х 3 = 9 унікальних номерів штрих-кодів GS1 для роздрібної продукції.

Унікальні штрих-коди GS1 як правило вимагаються не лише на роздрібних товарах, а й на групових упаковках (коробах, ящиках тощо), у яких ці товари постачаються в торгівлю. Для маркування групових упаковок в цьому прикладі потрібно ще 9 унікальних номерів штрих-кодів.

Як отримати штрих-код

Унікальні номери штрих-кодів GS1 в кожній країні надає національна організація GS1 своїм підприємствам-членам. В Україні такою організацією є Асоціація “ДжіЕс1 Україна”.

Необхідні дії для отримання штрих-коду:

1. Отримати асоційоване членство в “ДжіЕс1 Україна”, шляхом реєстрації на сайті: https://online.gs1ua.org/registration

2. Подати заявку на отримання штрих коду в особистому кабінеті учасника “ДжіЕс1 Україна”.https://online.gs1ua.org/

Як подати заявку на номер штрих-коду – відеоінструкція

Якщо ознаки вашого товару істотно відрізняються або для ваших товарів у нас відсутні шаблони, створіть нову заявку на присвоєння номера GTIN-13 і опишіть товар самостійно, керуючись підказками нашої системи. Таку заявку розгляне наш експерт, унікальний номер GS1 буде присвоєний протягом кількох днів.

3. Отримати унікальний номер GS1, який можна побачити в особистому кабінеті в розділі «Перегляд заявок».


Як надрукувати штрих-код

Для друку якісного штрих коду на упаковці, рекомендується додатково замовити електронний оригінал-макет (майстер-файл) штрих-коду в «ДжіЕс1 Україна».

Як альтернативний варіант, ви можете звернутися до сторонніх дизайнерів або фахівців друкарень, які володіють необхідними засобами і можуть Вам гарантувати якісний штрих-код на упаковці.

Якщо товар маркуватиметься етикетками-наліпками, надрукованими на спеціалізованому принтері, слід використовувати фірмове програмне забезпечення, що додається до принтера – як правило, у ньому передбачений друк штрих-коду EAN-13.

Які вимоги до штрих-коду

Обов’язково переконайтесь, що розміри, штрих-коду, його кольори та місце розташування на товарі відповідають чинним вимогам!