Асоціація “ДжіЕс1 Україна” > Система GS1 > EPC та радіочастотна ідентифікація (РЧІ)

EPC та радіочастотна ідентифікація (РЧІ)

Можливість відстежити весь шлях товару в процесі товаропостачання, запобігти затримкам та втратам під час складування та транспортування, зробити облік миттєвим та таким, що не вимагає ніякої участі людини, забезпечити постійний контроль наявності необхідного товару на полицях торгових підприємств – це лише окремі переваги, що забезпечить Електронний код продукту (скор. “І‑Пі‑Сі” від англ. Electronic Product Code™, EPC), “система наступного покоління ” для ідентифікації і простежування товарів протягом всього ланцюжка постачання.

Система EPC уможливлює автоматичну ідентифікацію і простежування товарів в реальному часі на всьому шляху від виробника до споживача. EPC – це універсальний відкритий стандарт для ідентифікації окремих об’єктів і розповсюдження інформації під час їх постачання.

Складовими нової системи інформаційного супроводження товаропотоку є технології, що давно застосовуються в повсякденній практиці – автоматична ідентифікація на базі радіочастотної ідентифікації, електронний обмін інформацією, використання мережі Інтернет, тощо. Завдяки цьому комп’ютерні системи зможуть “бачити” окремі об’єкти в поточному часі. Система EPC складається із таких головних елементів :

Електронний Код Продукту – номер, що унікально ідентифікує кожний окремий об’єкт, наприклад, одиницю товару. Фактично EPC являє собою синтаксис для унікальних ідентифікаторів, присвоєних матеріальним предметам, місцезнаходженням чи іншим об’єктам, що відіграють певну роль у ділових операціях. Номер EPC може бути побудований на основі Глобального номера товарної позиції ( GTIN ) із додаванням індивідуального номера для кожної одиниці продукції (серіалізація GTIN).

Номери EPC можуть бути представлені у різних форматах, в т.ч. у формі бінарного коду, яка найкраще підходить для запису в пам’ять позначки для радіочастотної (РЧІ), та у текстовому форматі формі для поширення даних в інформаційних системах підприємств.

Для зчитування номеру застосовується технологія радіочастотної ідентифікації. Кожна одиниця містить мікроелектронний пристрій (радіопозначку), який може передавати записані у його пам’яті дані за допомогою радіохвиль. Пристрої для зчитування розсилають електромагнітні хвилі, які живлять радіопозначку що дає їй можливість передати записану інформацію. В пам’яті радіопозначки зберігається номер EPC.

Автоматичні зчитувачі можуть зчитувати за хвилину радіопозначки тисячі разів. Однак інформацію про зчитування необхідно виокремлювати лише в тих випадках, коли із об’єктом відбувається якась подія, наприклад, піддон із продукцією проходить ворота складу. Тому важливою складовою мережі EPC є спеціальне програмне забезпечення, яке впорядковує інформацію, що надходить від автоматичних зчитувачів, та забезпечує відображення інформації про поточний стан об’єкту в зовнішніх інформаційних системах.

Система EPC передбачає, що вся інформація про кожний об’єкт, ідентифікований номером EPC, доступна в будь-який час через мережу Інтернет. Це забезпечує Служба найменування об’єктів (ONS), яка за номером EPC надає інформацію про те, де саме знаходиться поточна інформація про об ‘єкт.

Вся інформація повинна бути зрозумілою всім інформаційним системам. Як стандарт, під час комунікацій в мережі EPC використовується Мова опису матеріальних об’єктів – Physical Markup Language (PLM).

Кожен окремий компонент системи EPC не є чимось принципово новим. Якісно новий рівень – в поєднанні цих складників у послідовну систему.

Хто адмініструє Електронний Код Продукту

Мережа EPCglobal розроблена Центром AUTO-ID, академічною дослідницькою організацією із штаб-квартирою в Массачусетському Технологічному Інституті та спорідненими лабораторіями в п’яти провідних університетах світу. Центр було засновано в 1999 році для розробки “штрихового коду наступного покоління”.

Відтоді як технологія EPC була розроблена на академічних засадах, постало питання про її запровадження в комерційне використання через досвідчену установу зі стандартизації. Для цього було обрано організації GS1 (в той час EAN International) та GS1 США (в той час UCC).

Національні Організації GS1 є вповноваженими представниками EPCglobal у своїх країнах. Серед функцій національних організацій GS1 забезпечення участі в системі EPC, адміністрування системи ідентифікації та надання можливості доступу до мережі EPC користувачам, збір серед користувачів внесків, які використовуватимуться для довгострокового розвитку системи EPC в країні, підтримка впровадження, сертифікація, тестування, навчальна і освітня діяльність, тощо.

Єдиним і повноважним представником EPCglobal в Україні є Асоціація “ДжіЕс1 Україна”.
Детальнішу інформації щодо застосування системи EPC або діяльності із забезпечення технічних рішень для використання EPC в Україні можна отримати, звернувшись до Асоціації “ДжіЕс1 Україна”.